مردم در طول تاریخ برای اهداف زیادی از جمله مشاهده بازتاب، تزئینات، ابزارهای علمی، ایمنی و سرگرمی از آینه استفاده کرده اند. آینه های شیشه ای، امروزه بسیار رایج  و محبوب هستند، آینه ها در قدیم از انواع مواد از جمله مس، فولاد، نقره و طلا ساخته می شدند.

اولین آینه هایی که توسط مردم استفاده شد، مانند حوضچه ای از آب بود که می توانستند انعکاس آنها را مشاهده کرده و آن را جادویی تلقی کنند. اولین آینه های ساخته دست بشر معمولاً از سنگ های صیقلی مانند شیشه آتشفشانی سیاه ابسیدین ساخته شده بودند و نمونه هایی از این نوع آینه ها در آناتولی (ترکیه امروزی) یافت شده و قدمت آنها به حدود 6000 سال قبل از میلاد برمی گردد.

مدت ها قبل از تولید آینه شیشه ای، مصریان باستان آینه هایی از فلز (مس، برنز، نقره، قلع و غیره) می ساختند. ورق های فلزی را صاف کردند و آن ها را صیقل دادند تا بتوان از آن به عنوان آینه استفاده کرد. آینه ای که آن ها تولید می کردند دارای شکلی گرد بود، گاهی اوقات دارای تزئینات در پشت و معمولاً دسته ای بود تا بتوان از آینه برای مشاهده خود به راحتی استفاده کرد.

اعتقاد بر این است که آینه های شیشه ای در سیدون در قرن اول میلادی اختراع شد. پس از کشف طریقه ساخت شیشه، رومیان آینه های شیشه ای را با پایان دادن به یک لایه فلزی تولید کردند. قطعات شیشه ای پوشیده از سرب در گورهای رومی متعلق به قرن دوم و سوم نیز یافت شد. آینه های شیشه ای در مصر، گال، آلمان و آسیا کاملاً متداول بود. اولین آینه های شیشه ای ساخته شده تنها سه اینچ قطر داشتند و آینه های ساخته شده از فلز هنوز هم توسط بسیاری از مردم ترجیح داده می شد، زیرا آینه های شیشه ای هنوز بازتاب چندان خوبی نداشتند. پس از اختراع تکنیکی که به تولید کنندگان شیشه اجازه می دهد شیشه های نازک مسطح بسازند و فلز داغ را بدون شکستن روی شیشه پخش کنند، محبوبیت بیشتری پیدا کردند. اولین آینه ها تقریباً منحصراً توسط طبقات حاکم استفاده می شد.

مردم در طول تاریخ از آینه ها هم به عنوان وسایل مورد نیاز خانه و هم به عنوان وسایل تزئینی استفاده کرده اند. اولین آینه های ساخته شده آینه های دستی بودند. آینه هایی که به اندازه کافی بزرگ هستند و کل بدن را منعکس می کند در قرن اول میلادی تولید شد. سلت ها آینه های دستی رومی ها را پذیرفتند و در پایان قرون وسطی در سراسر اروپا کاملاً متداول شده بودند. آنها معمولاً از نقره و گاهی اوقات از برنز صیقلی ساخته می شدند.

Bronze mirror - Wikipedia