بشر از 600 سال قبل از میلاد از آینه استفاده کرده و از ابسیدین بسیار صیقلی به عنوان یک سطح بازتاب کننده اصلی استفاده کرده است. با گذشت زمان، مردم شروع به استفاده از قطعات کوچک طلا، نقره و آلومینیوم به شیوه ای مشابه کردند، هم برای خواص بازتابی و هم برای تزئین.

Mirror - Wikipedia

 در قرن اول میلادی، مردم از شیشه برای ساخت آینه استفاده کردند، اما تنها در دوران رنسانس اروپا بود که تولیدکنندگان ونیزی با استفاده از روکش های فلزی روی ورق های شیشه ای شروع به ساخت آینه کردند، که امروزه رایج ترین روش تولید آینه است. از آن زمان، آینه ها همچنان نقش تزئینی و کاربردی را در معماری ایفا می کنند. در زیر، تاریخچه ای مختصر از آینه ها در معماری را بیان می کنیم.

آینه ها در معماری

در قدیم، بیشتر آینه ها حداکثر هشت اینچ قطر داشتند و عمدتا برای تزئین استفاده می شدند. با این حال، یک استثنا قابل توجه Pharos بود، فانوس دریایی اسکندریه، که دارای یک آینه فلزی بزرگ برای بازتاب نور خورشید در طول روز بود.

فانوس دریایی اسکندریه (الکساندریا) ~ مهین فال

خیلی بعد، در اواخر قرن هفدهم، لوئی لو وو، معمار فرانسوی، تالار آینه معروف در ورسای را طراحی کرد، که 357 آینه را در خود جای داده است و انحصار اقتصادی سابق ونیزی ها در تولید آینه را به چالش کشید. از آنجایی که آینه ها هنوز کمیاب و گران بودند، این ترکیب نشان دهنده ثروت عظیم پادشاه فرانسه بود.

Mirrors in Architecture: Possibilities of Reflected Space,Versailles' Hall of Mirrors. Image © Wikimedia Commons User Myrabella

به دنبال این نمونه های برجسته آینه ها در معماری، این عناصر همه کاره به طور فزاینده ای در معماری بومی گنجانده شده اند و در کشورهای غربی، سنتی برای استفاده از آینه بر روی دیوار خانه ها به وجود آمده است. این قطعات که در فریم های پیچیده تزئین شده با الگوهای گل یا تزئینات کلاسیک قرار گرفته اند، در درجه اول تزئینی بوده اند. در آن زمان، آینه دایره ای فرانسوی، که معمولاً در یک قاب طلائی نئوکلاسیک محصور شده بود، نیز بسیار محبوب بود.

در پی افزایش آینه ها در طراحی داخلی نئوکلاسیک، سرانجام به عصر مدرن می رسیم. همراه با چراغ های LED و محیط مینیمالیستی، آینه های حمام کاربردی و مجموعه های تزئینی در مقایسه با مدل های قبلی نئوکلاسیک خود تمیز و مدرن به نظر می رسند. طراحان از ابزارهایی برای آزمایش اشکال غیر متعارف برخوردارند و استحکام و دوام آینه ها آنقدر بهبود یافته است که ممکن است سطوح بزرگ مبلمان یا حتی نمای ساختمان ها را بپوشاند.